poniedziałek, 15 sierpnia 2011

"Zapach Twojego oddechu"

Zapach Twojego Oddechu
Melissa Panarello
Liczba stron: 151

"Chcę nadal być nasieniem. Chcę być swoim początkiem i końcem. I nie chcę zbutwieć w jakiejś ziemi, chcę, by wiatr targał mną nieprzerwanie"

I targał nią, tak jak chciała, bez końca...

Książka pełna jakiegoś niezrozumiałego niepokoju, szaleństwa i burzy emocji. Główna bohaterka jest wulgarna, pozbawiona zdrowego rozsądku. Ale wzbudza sympatię. Czytając o jej wewnętrznych walkach ma się ochotę złapać ją za rękę i poprowadzić słuszną drogą. "Melisso, oto Twój ukochany Thomas. Nie, nie zdradza Cię. Kocha przecież zapach Twojego oddechu...". Ale bohaterka nie słucha nikogo. Jest istotą dążącą do autodestrukcji. Jej samobójcza śmierć jest nieunikniona, byłam o tym przekonana już po przeczytaniu paru linijek książki.

Bardzo spodobał mi się sposób w jaki autorka kształtowała fabułę. Tekst jest konkretny, bez zbędnego słowotoku. Każde słowo wydaje się być na swoim miejscu.

"Pot, ślina, płyny ustrojowe, fetor wilgotnego materiału, pobrzękiwanie paska, wyzierające nieśmiało słońce, namiętność, pośpiech, niepokój, zazdrość, niemoc, ulotność, złuda, kłamstwo, obojętność az do bólu. Było tam wszystko oprócz miłości."

I zrozumienia- dodałabym od siebie.
Wiele wydarzeń jest symbolicznych, na pierwszy rzut oka niepojętych, więc trzeba do tej książki podejść z dystansem. Należy powoli, uważnie smakować każde słowo. To cudowna historia o tragedii, szaleństwie i poszukiwaniu sensu. Aby należycie rozkoszować się lekturą musicie jednak otworzyć umysły, musicie dać szansę Melissie, aby wprowadziła Was w swój obłąkany, urojony świat. Nie wszystkim zapewne to się uda, ale ta książka z pewnością tez nie jest dla każdego. Polecam wszystkim, którzy cenią w lekturze ciekawy psychologizm i nietuzinkowość.

Moja ocena: 8/10Melissa Panarello
Data urodzenia: 13-12-1985
Życiorys:

Autorka najgłośniejszego włoskiego debiutu ostatnich lat, została ochrzczona „sycylijską Lolitą”. Książka ukazała się pod pseudonimem Melissa P., ale autorka dość szybko odsłoniła swą twarz i stała się postacią publiczną.
Inne ksiażki: "Sto pociągnięć szczotką przed snem":
"Jej pamiętnik to historia nieokiełznanego seksu uprawianego z kolegami, korepetytorem, znajomymi z Internetu i przypadkowymi nieznajomymi. To historia nimfomanii, która urasta do gigantycznych rozmiarów, historia poznawania miłości cielesnej we wszystkich możliwych odmianach i konfiguracjach, zatracenia się w seksie bez miłości i bez przyjemności, w oczekiwaniu na głębokie uczucie, na mężczyznę, który potrafiłby dostrzec w kobiecie coś więcej niż samo ciało."

1 komentarz:

  1. Widzę, że polujesz na "Chłopca z latawcem". Warto! To był mój nr 1 w topie przeczytanych w 2009 roku.:)

    OdpowiedzUsuń