środa, 8 lutego 2012

Tajemnice rodu Romanowów

"Tajemnice rodu Romanowów"
Gudrun Ziegler
Liczba stron: 287

Od dawna interesowałam się dziejami Romanowów stąd wybór lektury. Autor zaczyna swą opowieść od Iwana IV. To właśnie jego małżonka jako pierwsza z rodu Romanowów została członkinią carskiej rodziny. Następne rozdziały mówią o losach kolejnych władców, o licznych intrygach, morderstwach i miłościach- aż do opisu egzekucji wykonanej na rodzinie Mikołaja II.

Książka jest z pewnością ciekawym źródłem wiedzy dla osób, które pasjonują się historią. Ja jednak szukałam w niej czegoś innego. Myślałam, że książka pomoże mi poznać Romanowów "od wewnątrz", jednak informacje, które w niej znalazłam mogłam przeczytać także w klasycznych podręcznikach historii. Nie znalazłam w niej zbyt wielu informacji mówiących o życiu prywatnym członków rodziny carskiej, o ich charakterach, codziennych zajęciach. Zamiast tego po raz kolejny zapoznawałam się z faktami historycznymi, które w większości nie były dla mnie nowością (zeszłoroczny egzamin z historii Rosji odegrał w tym znaczącą rolę).

Nie ukrywam, że najbardziej interesował mnie rozdział dotyczący ostatniego cara Rosji. Tu także spotkał mnie zawód, bowiem informacje o ostatnich miesiącach życia rodziny Mikołaja II były dość lakoniczne. Moje wydanie książki pochodzi z 2000 roku . Siedem lat później odnaleziono szczątki carewicza Aleksego i jednej z jego sióstr co na zawsze ukróciło spekulacje na temat ich cudownego ocalenia. Bajka o Anastazji w zetknięciu z rzeczywistością okazała się jedynie romantyczną fikcją. Nie  było już złudzeń- cała  rodzina królewska zginęła owego tragicznego 17 lipca 1918 roku.

Zainteresowanych tematem i znających język rosyjski odsyłam na tę stronę.


Moja ocena: 6,5/10

1 komentarz:

  1. Mnie też interesuje ostatni car i jego rodzina. Szkoda, ze są opisani tak lakonicznie, ale chętnie przeczytam tę książkę.

    OdpowiedzUsuń